Slávek & Zuzana
Dvojice se poprvé na hudební scéně objevila v lednu 2019. Vznikla spoluprací dvou zkušených interpretů, zpěvačky a klavíristky Zuzky Vilímové a textaře, autora hudby, kytaristy a producenta Slávka Maděry. Toto magické spojení dvou hudebních duší přineslo v následujících letech několik velkých úspěchů a řadu významných koncertních vystoupení.
Stali se vítězi SMS diváckého hlasování v národním finále Porty 2021. Aby postoupili do Řevnic, museli projít oblastním kolem, kde v Jablonci nad Nisou obsadili 1. místo a obdrželi cenu poroty za autorskou tvorbu. Pro úplnost, v Řevnicích Slávek Maděra převzal ještě i cenu Obce českých spisovatelů za nejlepší text soutěže Porta 2021 za píseň Kruhy na vodě.
S jeho kapelou VilMa (Slávek Maděra – Zuzana Vilímová – Josef Balcar – Hana Šafaříková) reprerezentovali českou hudební scénu na mezinárodním festivalu Interporta 2022.
Své koncerty a vystoupení odehráli ve dvojici i s VilMou na mnoha menších i významných hudebních akcích a scénách:
Festival české filmové komedie Nové Město nad Metují | koncert k výročí oslav 17. listopadu na Albertově | Malostranská beseda | multižánrová scéna lodi Kamina | Folk mezi řekami ve Veselí nad Lužnicí | koncert pro Ondřejov v astronomickém ústavu | Hálkovo městské divadlo Nymburk s kapelou Crossband
a na pódiích řady českých festivalů:
Břevnovský Březňák | Folkáč ve stodole | Trampské Pikovice | Benefiční koncert pro Ukrajinu – divadlo Nymburk | Folkové večery v Bastionu | Folkový Herálec | Festival Kahan | Noc na Kačině – zámek Kačina | Léto na náměstí – Dačice | Petrovické folkování | Maraton hudby Brno 2022
a na mnoha dalších a dalších hudebních akcích…
Slávek Maděra
Písničkář, textař, organizátor a producent, známý jako autor hudebních pořadů Holky na tahu s Bárou Štěpánovou, Kluci v tahu (aneb když jsou Holky na tahu), Bohemian Guitar Fingers s Adamem Pavlíčkem, Janem Kyselou, Antonínem Pevalou a Michalem Šnajdrem, Open mic formátu Votevříno!!!, a v neposlední řadě i svých koncertních projektů Na Maděru, Slávek Maděra – adventní, nebo hudební talk show Zkušebna. Překvapující invence, vyzrálá interpretace a chuť do autorské tvorby ho přivedla i k několika oceněním, především za textovou tvorbu.
Slávek je autorem převážné části repertoáru, který si zařadil do svého koncertního programu. Jeho hudební kariéra započala už v roce 1977 na střední škole, kde potkal svého spolužáka Vladimíra Slavíka, s kterým hrál až do roku 1991. Nejprve jako duo a po třech letech jako trio Luscinia, když ke spolupráci získali zpěvačku a flétnistku Alžbetu Šípkovou. Tato folková skupina, i s ohledem na skvělou autorskou spolupráci dvojice Slavík – Maděra, posbírala od roku 1982 řadu významných cen. Stali se laureáty několika festivalů a vítězství si také odnesli z oblastního kola Porty v Havířově (1985). Pravidelně byli hosty festivalů v Ostravě, pořádaných Pavlem Dobešem. Několikrát vystupovali v Československé televizi a psalo se o nich ve známém periodiku Mladý svět. Jsou držiteli festivalové ceny Města Kroměříž z roku 1986. Jako hosté vystoupili na festivalu Děčínská kotva (1985). Mezinárodní turné po 5 ti státech Evropy (1985), bylo odměnou na vrcholu kariéry této úspěšné, ale také postupně zapomenuté, hudební formace.
V roce 2017 se Slávek Maděra vrací na českou hudební scénu. Dvakrát se jako sólista nominoval do finále pražské Porty, aby pak v roce 2021 zvítězil se svojí skupinou VilMa v oblastním kole v Jablonci nad Nisou a získal cenu poroty za autorskou tvorbu. O chvíli později v národním finále Porty v Řevnicích pak obdržel Cenu Obce českých spisovatelů za nejlepší text (Kruhy na vodě) a jeho skupina VilMa obdržela nejvíce hlasů v SMS hlasování o nejlepší písničku.
V roce 2022 účinkoval s kapelou VilMa na mezinárodním festivalu Interporta.
V současnosti vystupuje ve svých sólových koncertních projektech, čas od času i s pianistkou a zpěvačkou Zuzanou Vilímovou. Je zkušeným manažerem, členem Rady Svazu autorů a interpretů SAI. Zároveň pracuje pro svou produkci PSM, která uvádí zmíněné pořady v jeho osobou etablovaném formátu Malé hudební formy (MHF). Je také mentorem v oblasti produkce, autorského práva a hudebního managementu. Podílí se na produkci pražských předkol festivalu Porta, zasedá v porotách a je více než pět let platným produkčním divadelního představení Strašidlo cantervillské s Bárou Štěpánovou a Martinem Zounarem v hlavních rolích.
Zuzana Vilímová
Zpěvačka a klavíristka přispívá svým velkým dílem ke kvalitě a výrazu dvojice Slávek Maděra & Zuzka Vilímová. Absolventka Pražské konzervatoře v oboru populární zpěv a Pedagogické fakulty UK v oboru hudební výchova – klavír, byla pro Slávka skvělou volbou pro spolupráci. Propojením osobností na hudební scéně vznikly i daší příležitosti. A tak se v divadelních sezónách 2022 a 2023 uplatnila i jako herečka a zpěvačka v reprízách úspěšné divadelní tour Strašidlo cantervillské a účinkovala po boku Báry Štěpánové, Martina Pošty a Martina Zounara.
Hudbě se věnuje už od školních let. Začínala jako žákyně v ZUŠ Na Popelce, kde absolvovala oba dva cykly v oborech klavír a sólový zpěv, docházela zde do pěveckého sboru, operního souboru a také doprovázela na cembalo smyčcový soubor. Od r. 2017 je v ZUŠNa Popelce vyučující pedagožkou. Během svých školních let účinkovala na koncertech folkového písničkáře Bohdana Mikoláška a nazpívala na CD jeho píseň Otvírejme brány. Zpívala v souboru Gosplíček pod vedením zpěvačky Zuzany Stirské (např. v divadle Semafor) a podílela se na natáčení jejího vánočního CD. Několik let chodila do souboru Dětská opera Praha pod vedením Jiřiny Markové-Krystlíkové. Získala také ocenění v různých klavírních a pěveckých soutěžích. V letech 2016–17 vystupovala jako vokalistka s písničkářem Petrem Rímským, pro jehož tvorbu je typické mísení prvků folku hlavně s blues, jazzem či šansonem. Byla také členkou folklorního souboru Musica e Danza, kde působila jako zpěvačka a tanečnice. Od roku 2014 zpívá v kapele Nextband. Zazpívá si a zahraje ráda i jako sólistka. Na podzim roku 2018 vystoupila na srazu Jonáš-klubu (Klubu spřízněných duší při divadle Semafor).
Zapojila se rovněž do společného muzikálového projektu Pedf UK a KJJ Neznámý vojín (2019, autoři: T. Vonšovský, M. Voda). Muzikál se účastnil projektu Intro 21, plzeňského divadla Josefa Kajetána Tyla a tvůrců projektu, režiséra Lumíra Olšovského a dramaturga Pavla Báry. Zuzanu také potkáte v ZUŠ Na Popelce, kde působí jako pedagog v oboru klávesové nástroje, zpěv a hudební nauka.